Bel için egzersizler

Genel sıhhat açısından olduğu üzere bel sıhhati için de sporun ve sağlıklı iken yapılacak antrenmanların kıymeti büyüktür. Bel, sırt, karın adalelerini güçlendirmek; eklem ve yumuşak dokuların esnekliğini artırmak için gerekli spor ve hareketlere ömür uzunluğu devam edilmelidir. Lakin bel fıtığı gelişmesine yer hazırlayabilecek yahut şahsen sebep olabilecek çaba sporları yerine, yüzme, yürüme ve bisiklet sürme üzere sporlar tercih edilmelidir. Yüzlerce antrenman hareketi içerisinden de rastgele hepsini yapmak yerine belli hareketlere öncelik tanınması gerektiğini düşündüğümüzden, bele fazla yük bindirmeyen ve gelişmekte olan bir bel fıtığını ilerletmeyecek en emniyetli dokuz hareketi sizler için seçtik. Kıssasında daha evvel geçirilmiş bir bel rahatsızlığı bulunan yahut bel fıtığına muhtemelen aday olan kimselerin bu hareketleri yapmaları yararlıdır. Lakin antrenmanlar yapılırken dikkat edilmesi gereken birtakım konular vardır:

* İdmanlar havası pak bir ortamda (hava müsaitse konutta pencereler açılabilir) altında sunta yahut tahta bulunan halı yahut battaniye üzere sert bir tabanda yapılmalıdır. Yumuşak yahut deforme olabilen yataklar üzerinde idman ve spor yapılmamalıdır.

* Bel fıtığı rahatsızlığına yakalananlar hastalığın akut ağrılı periyodunda bu hareketlere başlamamalı, istirahati tercih etmelidirler. Şikâyetler geçtikten sonra doktora danışılmalı ve idmanlara ondan sonra başlanmalıdır.

* Antrenmanlara başlanınca birinci günden itibaren çok çabuk bir düzgünleşme beklenmemeli, sabırla hareketlere devam edilmelidir. Hareketlerin sayısı ve tempo gün geçtikçe yavaş yavaş artırılmalıdır. Başlangıçta aşırılığa kaçarak daha berbat bir duruma düşülmemelidir.

* Bahsin uzmanı olan tabip öbür formda tavsiye etmemiş ise birinci bir ay her hareket günde beş kez yapılmalıdır. Daha sonra her ay hareketler beşer beşer artırılarak idmanlara devam edilmelidir.

* Ani ve zorlayıcı hareketlerden uzak durulmalıdır. Sizin için seçtiğimiz dokuz çeşit idman risksiz olup daha çok bunlar tercih edilmelidir.

* Hareketler esnasında yahut sonrasında olağanda mevcut ağrının artmaması gerekir. Bu yüzden idman sonrası şiddetli ve 15 dakikadan fazla süren bir rahatsızlık ortaya çıkarsa doktora danışılmalıdır.

* Rahatsızlık bir saatten fazla sürüyorsa o hareket idman programından çıkartılmalıdır.

* Bel fıtığı ameliyatı olanlar operasyonun üzerinden üç hafta geçmeden idmanlara başlamamalı, daha sonra başlayarak her hareketin sayısını yavaş yavaş artırmalıdırlar.

* Bu bilgiler haricinde hastanın başında rastgele bir soru oluşursa, uzman hekim hiç tereddüt etmeden çabucak aranmalı ve yanlış bir iş yapmaktansa bahsin doğrusu uzman tabipten öğrenilmelidir.

Sırt üstü yatarken evvel bir bacağınızı 90 derece kaldırınız. Sonra birebir hareketi öteki bacağa uygulayınız.

Bacaklarınızı uzatarak sırt üstü yatınız. Bir dizinizi kırınız. O dizinizi elleriniz ile kavrayıp göğsünüze hakikat çekerken öbür bacağınızı yere yapıştırınız. Tıpkı hareketi öbür bacakta tekrarlayınız.

Sırt üstü yatarak dizlerinizi kırınız. Ellerinizi dizleriniz üzerinde kenetleyip göğsünüze hakikat çekerken başınızı dizlerinize değdirmeye çalışınız.

Sırt üstü yatarken mümkün olduğu kadar bir dizinizi göğsünüze çekiniz, başkasını düz tutunuz. Birebir hareketi başka bacağa uygulayınız.

Ellerinizi dizlerinizin üzerinde kenetleyip bacaklarınızı göğsünüze çekiniz. Bu durumda içinizden 10’a kadar sayınız. Bu esnada omuzlarınızı yerden kaldırmayınız. Daha sonra kollarınızı ve ayaklarınızı özgür bırakınız.

Belinizi yere yapıştırarak öylece tutunuz. İçinizden 1’den 10’a kadar sayınız. Daha sonra özgür bırakınız. Bu hareketi tekrarlayınız. Bu esnada nefesinizi normal şekilde alıp veriniz.

Ayakta dik durunuz. Ellerinizi masa veya bir iskemlenin kenarına dayayınız. Dizlerinizi kırarak yere çökünüz ve sonra ayağa kalkarak gevşeyiniz.

El ve dizlerinizin üzerinde dururken kollarınız dik olsun. Önce kedi gibi belinizi çukurlaştırıp 10’a kadar sayınız. Sonra çenenizi göğsünüze doğru çekerken sırtınızı kamburlaştırarak yine 10’a kadar sayınız ve gevşeyiniz.

Önce diz üstü dik oturunuz. Sonra kollarınızı ileriye doğru uzatınız. Mümkün olduğunca öne doğru eğiliniz ve bu vaziyette 10’a kadar sayınız. Tekrar diz üstü oturur pozisyondaki ilk konumunuza dönünüz.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir